suArtstudio

suArtstudio

????????????????????????????????????
SÜREYYA ACAR

“Her bireyde var olan ancak doğru adımlarla desteklenerek geliştirilebilen ‘yaratıcılık’ günümüzdeki en önemli olgudur.”

> Bulunduğumuz coğrafyada gençlerin ve çocukların sanat platformu mecralarında kendilerini gösterip, motive olacakları alanlar yeterince bulunmamaktadır. Sanat çalışmalarının, bireysel ve toplumsal faydaları çocukların psikolojik gelişiminde daha fazla önem kazanmaktadır. Biz sanatçıların çabası ile gençlere alanlar yaratabiliriz.

> Çocuklar ve gençler sanatın dilini kullanarak ortaya çıkardıkları çalışmalar ile bizlere çok değerli ipuçları verirler. Bu ipuçlarını takip ederek, dikkate almak da bize düşen en büyük görev ve sorumluluktur. Sanatla yoğrulan bir çocuğun toplumdaki kazanımının göz önünde bulundurulması en değerli süreçtir.

Zaman zaman sistem içerisinde ötelenen, unutulan, körelen, kullanılmayan hallere giren yaratıcılığı bireylerde ön plana çıkartmanın, geliştirmenin en iyi alanı sanattır.

Bireyin yaratıcılığı ve özgünlüğünü destekleyecek etkinlikler, her çocuğun yaş ve karakter özellikleri göz önüne alınarak hassasiyetle yapılmalıdır. Çocuk, sanat çalışmalarındaki biçimlendirme sürecinde bilinçaltını boşaltarak ruhunu dinlendirir.

Sanat yaşamdır diyerek 12 yıldır çocuklarda gözlemlediğim süreçte bireye kazandırdıklarını; kültürel birikim, eleştirel bakış, algıda seçicilik, özgünlük, farkındalık, pratiklik, odaklanma, sosyalleşme, vs. gibi sıralayabilirim.

Klasik söylemlerle sanat anlatımı yapmak yerine… Günümüzde çocuklarımızı müzik ve spor etkinliklerinin yanı sıra sanat aktivitelerine de yönlendirmeliyiz. Hayat boyu birçok alanda kullanabileceği deneyimler kazanan çocuk akranlarına göre bir adım daha önde yürüme şansına sahip olacağı bir donanımla hayata atılır.

Çocuklarda yaratıcı sanat eğitimleri sonuç odaklı değil süreç odaklı olmalıdır.

Oscar Wilde’ın deyimi ile “Sanat taklidin bittiği yerde başlar.”

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

2011, Haziran, Göktürk Mahallesi Meydan Sergisi, 'Sokakta Sanat'

2012, Açev Öğretmen Eğitimi;

2014, Göktürk, Turgut Özal İlköğretim Okulu
'Duvarları Sanatla Buluşturalım'

2015, Sultanbeyli Kızılay Toplum Merkezi

2018, D’art Galeri, ÇYDD; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği;
Çocuk Sanat Çalıştayı ve Sergisi

2013, 2014, 2016; Göktürk Bölgesi Açık Atölye Etkinlikleri,
Zekeriyaköy Açık Atölye Bünyesinde;

ÇOCUK SERGİLERİ

2019, D’ART GALERİ, 'Anlatacaklarım Var'

2018, D’ART GALERİ, 'İlkim'in Dünyası'

2018, TAKSİM ACIBADEM HASTANESİ Sergi Salonu;

'Çocukların Kalbi'

2018, D’ART GALERİ, ‘Biz Canavarların Hikayesi’

2015, TAKSİM ATATÜRK KİTAPLIĞI Sergi Salonu;

‘Seramik’ Çocuk Sergisi

2013, Adalı Art Gallery ve Gökmahal Alanı, ‘BİZ BUYUZ’

2012, MİMAR SİNAN Güzel Sanatlar Fakültesi, Bomonti Kampüsü;
'Kafama Göre Yaratıyorum'

2010, 2012, 2014, 2016 Çocuk Bienali